وبسايت خبردار
ثبت ۱۰ رکورد جدید بارشی در سیستان و بلوچستان

در حالی تا یک هفته قبل تمام بارش‌های هفت ماه نخست سیستان و بلوچستان به زحمت به پنج میلیمتر می‌رسید که حالا با ادامه فعالیت سامانه بارشی در استان، نه تنها میانگین بارش‌های استان به بیش از ۱۲ میلیمتر رسید که حداقل ۱۰ رکورد جدید بارشی برای اردیبهشت ماه به ثبت رسید.

محسن حیدری در این رابطه اظهار داشت: در شبانه‌روز گذشته فعالیت سامانه بارشی در استان ادامه یافت و تعداد ایستگاه‌های تحت تأثیر بارش به ۱۲۰ ایستگاه هواشناسی و بارانسنجی رسید به طوری که بارش‌های ۳۵ ایستگاه بین ۲۰ تا ۱۰۵ میلیمتر گزارش شده است.

مدیرکل هواشناسی استان سیستان و بلوچستان گفت: بارش‌های این سامانه هم به لحاظ وسعت تأثیر و هم به لحاظ ارتفاع بارش در این موقع از سال کم سابقه بوده به طوری که حداقل ۱۰ رکورد جدید بارشی در ایستگاه‌های بارانسنجی استان به ثبت رسید.

پنج شنبه شانزدهم 2 1400
(0) نظر
برچسب ها :
کمبود مواد اولیه تولید دارو


آن زمان حدود ۹ ماه دپوی مواد اولیه دارویی داشتیم اما اکنون ۶ ماه از آن زمان گذشته و مواد اولیه کارخانه هایی دارویی رو به اتمام است و نگرانی جدی است.» نایب رئیس سندیکای صاحبان صنایع دارویی ایران افزود: «دولت باید هر چه زودتر برای تامین ارز واردات مواد اولیه دارویی فکری کند. بنابراین وزارتخانه در حال انجام این کار است؛ اما این در حالی است که ما در تامین هر دو ارز نیما و هم در ارز ۴۲۰۰ تومانی دچار مشکل هستیم؛ یعنی لیست هایی که به بانک مرکزی ازسوی سازمان غذا و دارو ارائه شده؛ چه بحث ارز نیمایی و چه ارز ۴۲۰۰ تومانی، چند ماهی است که به تاخیر افتاده و طبیعتا این تاخیر به طور قطع به یقین اثرش را روی دارو در آینده خواهد گذاشت. هر چه در ۹ ماهه سال ۹۸ ( از ابتدای سال تا آخر پاییز) دولت در این زمینه خوب عمل کرد در ۶ ماه گذشته ضعیف عمل کرده است. این در حالی است که وزارت بهداشت سال گذشته سهم بیشتری از ارز دولتی را به مواد اولیه دارویی داد به طوری که ۶۰ درصد ارز دارویی به بخش تولید و ۴۰ درصد به واردات داروی ساخته شده اختصاص پیدا کرد اما از دی ۹۸ و به خصوص بعد از نوروز امسال وضعیت تامین ارز صنعت دارو دچار مشکل شده و با تاخیر انجام می شود.

با توجه به اینکه واردات برخی از داروها غیر قانونی اعلام شده است، لازم به ذکر است که این شرکت بیش از 90 درصد از داروها را ترخیص می کند. وی با بیان اینکه انستیتو پاستور بعد از تایید کیتها، این شرکتها را به اداره کل تجهیزات پزشکی ارجاع می دهد، بیان کرد: تا امروز ۳ شرکت کیتها را تحویل انستیتو پاستور ایران داده که هنوز نتایج را به اداره کل تجهیزات پزشکی برای اخذ مجوزها نفرستاده است. باتوجه به اینکه داروهای ضد سرطان و خوراکی به دلیل پیچیدگی ساختمان مولکولی دارای قیمتی بسیار بالا هستند که قیمت مواد موثره را بالا برده در حدی که از الماس گرانتر است و خانواده هایی که دچار این گونه بیماری ها می شوند در کمتر از 6 ماه به زیرخط فقر می رسند. حدود سه، چهار ماه است که روند اختصاص ارز دارویی بسیار نامرتب و با تاخیر همراه شده است. از دی ۹۸ این روند مختل شده است. نکته نخست این است که ارز تخصیصی در حوزه دارو برای وزارت بهداشت را امسال ۲٫۵ میلیارد دلار برای دارو و تجهیزات پزشکی تعیین کرده اند که این عدد سال گذشته ۳٫۵ میلیارد دلار بود؛ یعنی حدود یک میلیارد دلار کم شده است.

بنابراین یک وارد کننده مواد اولیه ی دارویی باید دارای مسئول فنی متخصص باشد که از طرف وزارت بهداشت دارای تأییدیه ی فنی باشد. انصافا کارهای جدید و سرمایه گداری جدیدی که درعرصه حوزه دارو در شرکت عبیدی شده است از جمله تبدیل یک شرکت بسیار بسیار قدیمی داروسازی به یک شرکت دارای GMP واقعی آن هم نه در عرصه ملی بلکه در عرصه ی بین المللی قابل تقدیر و قابل دفاع است. این اولین مرحله دشوار کار است، چرا که در بسیاری از موارد روشهای آزمایشگاهی، برای مقادیر بسیار زیاد قابل اجرا نیستند و باید برای یک تولید در مقیاس صنعتی یک روش خاص صنعتی پیدا کرد. بسیاری از افراد تولید کننده برای تهیه ی مواد اولیه ی خود و شرکت ها دغدغه ی واردات کالا را دارند. میتواند برای بسیاری از اهداف آزمایشگاهی استفاده شود. گرید شیمیایی دارای خلوص مناسب که دارای حداقلهای مورد نیاز سازمان دارویی ایالات متحده آمریکا است و برای استفاده در غذا، دارو و کاربردهای پزشکی، مورد تأیید است. همانطور که در شکل 1 نشان داده شده، مدل مفهومی ارائهشدة محمدیان و همکاران (1398) در سه دسته عوامل ساختاری و رفتاری و زمینهای طبقهبندی شده است؛ «عوامل ساختاری دربرگیرندة تمام عناصر، عوامل و شرایط فیزیکی و غیرانسانی سازمان میباشد.

به گزارش کسب و کار نیوز، این در حالی است که گفته می شود تخصیص ارز برای واردات مواد اولیه دارویی نامرتب و با تاخیر همراه شده و حتی مسئولان نسبت به کمبود دارو در آینده ای نه چندان دور هشدار داده اند. اخبار اجتماعی - به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ نقش گیاهان دارویی سلامتآفرین، در پیشگیری، درمان و ریشهکن کردن بیماریها، به سرعت در حال گسترش است. به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از فود نیوز، امروزه استفاده از مسکنهای مختلف شیمیایی برای درمان درد در میان مردم رواج گستردهای دارد، اما باید بدانید هیچ داروی شیمیایی فاقد عوارض جانبی نیست. درخواست فرد واردکننده به صورت کتبی برای دریافت مجوز واردات مواد اولیه ی دارویی درخواست کتبی باید تایپ شود و در ازای سربرگ شرکت باشد و با مهر و امضای مدیر عامل و یا مسئول فنی و ثبت مشخصات و آدرس و تلفن هر کدام باشد. این سه شرکت در حال تولید انبوه هستند ولی در هر صورت باید مجوز فروش آنها از سوی اداره کل تجهیزات پزشکی صادر شود. بنابراین بخش زیادی از داروهای انسانی با ارز نیمایی تولید خواهند شد و حتی واردات برخی از آنها نیز با ارز نیمایی صورت خواهد گرفت.

پنج شنبه شانزدهم 2 1400
(0) نظر
برچسب ها :
X